10 نکته قبل از خرید تلویزیون – قسمت 1

10 نکته قبل از خرید تلویزیون – قسمت 1

قصد خرید تلویزیون دارید؟ 10 نکته قبل از خرید تلویزیون که باید به آنها توجه کنید

دنیای تلویزیون ها هر روز بهتر از دیروز می شود؛ در این میان، بحث، پیچیدگی هایی هم پیدا می کند. تلویزیون های اولترا فورکی با صفحه نمایش با کیفیتی به بازار عرضه شده اند که به اندازه یک اتومبیل هزینه دارند.

ما در این مقاله شما را راهنمایی می کنیم تا بهترین تلویزیون را خریداری کنید.

سرنخ های سریع برای خرید یک تلویزیون عالی
اگر برای خرید تلویزیون عجله دارید، در زیر به مهم ترین نکات قبل از خرید تلویزیون اشاره می کنیم؛ حتی نکات زیر را در ادامه مقاله به طورمفصل بحث و بررسی می کنیم.

● هرگز تلویزیونی نخرید که رزولوشنی کمتر از 4K داشته باشد.(برای مثال از خرید رزولوشن 1080پرهیز کنید چون بعد از مدتی از رده خارج می شود.)
● برای خرید یک تلویزیون 50 تا 55 اینچی، انتظار پرداخت مبلغ حداقل 2 میلیون و ششصد هزار و برای خرید تلویزیون 65 اینچ انتظار پرداخت مبلغ حداقل ۵ میلیون صد هزار تومان را داشته باشید.
● تلویزیونی را نخرید که سرعت رفرش آن کمتر از 120 هرتز است.
● از جنبه هنری و با در نظر گرفتن کیفیت تصاویر، از تلویزیون های اچ دی آر خرید کنید؛ که رنگ ها را با واقعیت بیشتر و کنتراست عالی نشان می دهد.
● تلویزیون های OLED از تلویزیون های معمولی LCD و LED خیلی بهتر به نظر می رسند ولی نسبت به آن ها گران تر هم هستند.
● به آماری که برای نسبت کنتراست ارائه می کنند توجه نکنید؛ معمولا تولید کننده ها اطلاعات درست را اعلام نمی کنند، بنابراین به چشم های خودتان اعتماد کنید.
● تلویزیونی را بخرید که حداقل 4 پورت HDMI داشته باشد.
● تلویزیون های با صفحه نمایش منحنی، فقط مد هستند؛ کیفیت تصویر بهتری نسبت به مدل های دیگرندارند.
● امروزه غالب تلویزیون ها هوشمند هستند و نماوا، فیلیمو، نتفلیکس و سایر برنامه های آنلاین را پوشش می دهند؛ از این رو در این مسئله زیاد حساسیت نشان ندهید.
● برای ارتقای کیفیت صدا، باند تلویزیون خریداری کنید، امروزه طراحی تلویزیون ها خیلی ظریف شده و باند های استفاده شده در آن کیفیت صدای خوبی ندارند.
● گارانتی های معتبر و واقعی مثل بیمه ایران برای تلویزیون خود تهیه نمایید.

با ادامه 10 نکته قبل از خرید تلویزیون که باید بدانید همراه باشید.

اندازه صفحه نمایش

10 نکته قبل از خرید تلویزیون - قسمت 1

اگر تمایل به خرید تلویزیون دارید، مسلما اولین فاکتوری که در خرید باید به آن توجه کنید، سایز صفحه نمایش آن است. برای تصمیم گیری راحت این قضیه خانواده و خانه خود را در نظر بگیرید و از خود سوال کنید که چند نفر همزمان به تماشای تلویزیون می نشینند و بعد از خرید تلویزیون قصد دارید تلویزیون را کجا بزارید؛ سپس براحتی می توانید تلویزیونی را خریداری کنید که اندازه آن متناسب با فضا و بودجه ی شماست. امروزه گرایش عموم برای خرید یک تلویزیون با عملکرد خوب برای یک اتاق نشیمن معمولی سایز بین 55 تا 65 اینچ است. هم چنین میتوانید با توجه به بودجه ای که برای این کار تخصیص داده اید در دی جی بانه قیمت تلویزیون در بانه بازار را مشاهده و با یکدیگر مقایسه نمایید.

سایز صفحه نمایش به فاصله نشستن شما از صفحه نمایش هم بستگی دارد و اگر خیلی نزدیک به تلویزیون بنشینید پیکسل ها مجزا به چشم می خورد. طبق یک قانون کلی، شما باید با فاصله مشخصی روبه روی تلویزیون به تماشای آن بنشینید. برای تلویزیون هایی با صفحه نمایش HD باید به اندازه سه برابر طول تلویزیون از تلویزیون فاصله بگیرید. اما برای تلویزیون هایی که کیفیت الترا فورکی (4K Ultra) دارند فاصله نشستن جلوی تلویزیون 1.5 برابر طول تلویزیون است، به عبارتی دیگر، بهتر است تلویزیون الترا فورکی بخرید چون  برای تماشای تلویزیون می توانید جلوتر بنشینید. با ادامه مقاله 10 نکته قبل از خرید تلویزیون که باید به آنها توجه شود همراه ما باشید.

 

صفحه نمایش با رزولوشن 4K یا HD؟

10 نکته قبل از خرید تلویزیون - قسمت 1

رزولوشن  معمولا از لحاظ خطوط افقی پیکسل ها، معیاری برای نشان دادن شفافیت تصاویر تلویزیون است. برای روشن شدن بحث به مثال مقابل توجه کنید، یک صفحه نمایش با رزولوشن اچ دی، از 720 پیکسل پشتیبانی می کند؛ به عبارتی ساده تر این نوع از صفحه نمایش فقط 720 خط افقی پیکسلی را اسکن می کند. در حالی که صفحه نمایش های دیگر اچ دی از 1080 پیکسل پشتیبانی می کنند که به آن full HD می گویند. اما در رزولوشن جدید ما از این تعداد عدول می کنیم؛ بدین سبب بسیاری از تولیدکننده های تلویزیون(4K)  به سمت صفحه های نمایش Ultra HD  گرایش پیدا کرده اند؛ گفتنی است نام دیگر الترا اچ دی، فورکی است.

مدل های  4k نسبت به تلویزیون های با صفحه نمایش HD چهار برابر پیکسل های بیشتری را پوشش می دهند. ما حدود 2160 پیکسل (3840 در 2160) پیکسل را مد نظر داریم. بزرگترین مزیت تلویزیون های فورکی نشان دادن شئ های صفحه نمایش با جزئیات و کیفیت بیشتر است، برای مثال متن ها را بسیار شفاف نشان می دهد. در کل صفحه نمایش های 4K تصاویر واقعی، غنی و زنده تری نسبت به تلویزیون های HD نشان می دهند. اگر تمایل به خرید این نوع دارید میتوانید قیمت تلویزیون الترا اچ دی را در سایت دی جی بانه مشاهده نمایید.

ویدیو در تلویزیون های الترا اچ دی کیفیت بسیار عالی دارد. کانال های پخش انگشت شماری وجود دارد که 4K هستند، برای مثال می توان به تعدادی از برنامه های نتفلیکس،آمازون و همچنین خدماتی مثل الترافلیکس اشاره کرد؛ شبکه های ماهواره ای و شبکه های تلویزیونی نیز از رزولوشن 4K استفاده می کنند. البته تلویزیون با  روزلوشن الترا اچ دی، کیفیت محتوای اچ دی را افزایش می دهد، نهایتا تصاویر تا حدودی بهتر می شود و در مقایسه با محتوای 4k اصلی چندان قابل مقایسه نیست. با این حساب، امروز تلویزیون های الترا اچ دی جایگزین تلویزیون های اچ دی می شوند. مقاله 10 نکته قبل از خرید تلویزیون که باید بدانید ادامه دارد.

 

HDR، اگر به دنبال رنگ های بیشتری هستید، اچ دی آر این امکان را فراهم کرده است

10 نکته قبل از خرید تلویزیون - قسمت 1

اچ دی آر یکی از ویژگی های تلویزیون های با رزولوشن الترا اچ دی است، که محدوده دینامیک بالایی برای تلویزیون ارائه می دهد، نهایتا این تلویزیون ها رنگ های بیشتر، سطح بالای کنتراست و روشنایی ارتقا یافته دارند. در حقیقت اچ دی آر یک پیشرفت برای تلویزیون های یو اچ دی یا فورکی است. ( در تلویزیون های 1080 پیکسلی اچ دی، HDR کاربرد ندارد.) به سبب این ویژگی تولیدکنندگان تلویزیون، اسم های جدید را برای تمایز گذاشتن بین تلویزیون ها در نظر می گیرند.

Ultra HD Premium نامی است که ازطرف یک گروه تجاری صنعتی  به نام UHD Alliance گرفته شده است. ده ها شرکت از این تفاوت های جزئی برای سازگاری با HDR استفاده می کنند؛ بنابراین شما Ultra HD Premium را امسال  در تعداد زیادی از تلویزیون های جدید مشاهده خواهید کرد.

هنوز هم مردم اچ دی آر را بجا نمی آورند، برخی از تلویزیون ها مثل سامسونگ، سازگار با Ultra HD Premium هستند و برخی دیگر مثل تلویزیون های سونی،  با Dolby-Vision سازگاری دارند. اما تلویزیون های ال جی با هر دو استاندارد ارائه می شوند.

 

سرعت رفرش صفحه، سریع تر بهتر

برای آشنایی با اصطلاح سرعت رفرش، ابتدا بیایید تعریف آن را برررسی کنیم؛ سرعت رفرش را با هرتز حساب می کنند و عبارت است از تعداد دفعاتی که یک عکس در صفحه نمایش در مدت زمان یک ثانیه رفرش می شود. سرعت رفرش استاندارد، 60 بار رفرش در یک ثانیه (60 هرتز) است. اما در صحنه هایی که شیء ها با سرعت حرکت می کنند؛ در سرعت رفرش 60 هرتز ممکن است آثار حرکت و شیء ها تار بنظر برسند، این اتفاق خصوصا در تلویزیون اچ دی LCD اتفاق می افتند. از این رو، تولیدکننده های تلویزیون سرعت رفرش را دوبرابر یعنی 120هرتز و در بعضی موارد 240 هرتز کرده اند.

از آنجایی که در محتوای ویدیوها در مدت زمان 1 ثانیه تصاویر زیادی گنجانده نمی شود، تلویزیون ها به روش های متفاوتی در سرعت های بالا رفرش را مهار می کنند. یکی از این روش ها افزودن رنگ سیاه بین یک تصویر و تصویر دیگر است، بنابراین چشم های تماشاگر را گول می زنند و از بلوری یا تاری تصویر می کاهند و تصویر خالصی ارائه می دهند. دومین تکنیک، اضافه کردن تصاویر و نشان دادن نوعی جنبش بین دو تصویر مجاور است؛ در این حالت موشن ها واقعی تر جلوه می کنند. برای درک این موضوع باید نمایش حالت آهسته حرکت چند تصویر را پشت سر هم تصور کنید، افرادی که در ساخت انیمیشن مهارت دارند این موضوع را بهتر درک می کنند.

نکته ای که باید محتاط باشید و ما در مقاله 10 نکته قبل از خرید تلویزیون که باید بدانید آن را ذکر میکنیم : اگر کسی اصطلاح “سرعت رفرش موثر” را به کار برد؛ یعنی سرعت رفرش نصف سرعت رفرشی است که می گویند. (برای مثال سرعت رفرش موثر 120هرتز درواقع 60 هرتز است.)

 

ورودی های HDMI و سایر ورودی ها

10 نکته قبل از خرید تلویزیون - قسمت 1

همیشه قبل از خرید تلویزیون به این نکته هم توجه کنید؛ سعی کنید تلویزیونی که خریداری می کنید  تعداد ورودی های HDMI بیشتری داشته باشد. تولیدکننده ها معمولا برای کم کردن قیمت تلویزیون از تعداد ورودی های پشت تلویزیون کم می کنند. ورودی های HDMI کاربرد های زیادی دارند، برای مثال می توانید کنسول بازی، باند ها، گجت قابل حمل Roku، کروم‌کست و بسیاری از امکانات دیگر را با تلویزیون ارتباط دهید.

نکات بسیار خوبی در مقاله 10 نکته قبل از خرید تلویزیون که باید بدانید ذکر شده است که اگر شما عزیزان هنگام خرید به این نکات توجه کنید بی شک میتوانید بهترین انتخاب برای خرید را داشته باشید. امیدواریم از خواندن مقاله 10 نکته قبل از خرید تلویزیون که باید بدانید بر دانش خود افزوده باشید، درهفته های آینده معیار های دیگری را در خرید تلویزیون مورد بحث و بررسی قرار می دهیم. شما میتوانید خرید از بانه تحویل در تهران با بالاترین کیفیت را در دی جی بانه لمس کنید.

این مقاله در ۲۵ آبان ۹۶ نگارش شده است. قیمتها و اطلاعات مربوط به این زمان است.

پست های مشابه

کانال تلگرام دی‌جی‌بانه
کانال تلگرام دی‌جی‌بانه

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *