چطور یک سینمای خانگی مناسب بخریم؟

چطور یک سینمای خانگی مناسب بخریم؟

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که چطور یک سینمای خانگی مناسب بخرید

راهنمای خرید سینمای خانگی

قبل از اینکه شروع به جستجوی سینمای خانگی نمایید لازم است تعیین کنید که آیا استفاده اصلی شما برای دیدن فیلم است و یا گوش کردن موسیقی.

اجازه دهید با رایج ترین اشتباه درباره‌ی سیستم های صوتی شروع کنیم: صدای خوب، خوب است! در واقع فیلم و موسیقی تجهیزات کاملا متفاوتی را نیاز دارند. بنابرین توصیه می‌کنم ابتدا مشخص کنید که اولویت شما با فیلم است یا موسیقی؛ و سپس متناسب با هرکدام، قدرت عملکرد سیستم را با ترکیب درستی از اسپیکر و سایر تجهیزات انتخاب نمایید.

صدای فیلم چه تفاوتی با صدای موسیقی دارد؟ فیلم های امروزی تقریباً طیف نامحدودی از صداهای ملایم تا بلند را دارا هستند. دیالوگ‌ها با کانال مرکزی ترکیب می شوند. افکت های صدای فراگیر میتوانند مبهم و یا از منبع مشخصی باشند. صداهای بم ممکن است بسیار زیاد باشند. تقریبا هر فیلم بلندی که در 20 سال اخیر ساخته شده، به صورت چندکاناله صداگذاری گردیده است.

از طرف دیگر، در اغلب موسیقی های ضبط شده، دامنه دینامیک محتویات سیگنال ها کاهش یافته و افکت های صدای بم در آنها وجود ندارد. نقش اصلی ساب ووفر در سینمای خانگی فراهم کردن صدایی است با فرکانس پایین که باعث لرزش اتاق می گردد. در موسیقی، ساب ووفر میباسیت صدای بم کنترل شده ای با نوسان صحیح ایجاد کند که کاملا با اسپیکر های شما در تناسب باشد. و این درحالی است که فقط تعداد محدودی از موسیقی های اخیر، به صورت چند کاناله ضبط شده اند، و سیستم استریو همچنان بر دنیای موسیقی حکمرانی می‌کند.

دامنه‌ی دینامیک وسیع سیگنالهای موسیقی فیلم، با قابلیت صدای بلند نیز مرتبط است که باعث می شود سینمای خانگی به قدرت بیشتری نسبت به سیستم های مخصوص موسیقی نیاز داشته باشد. در سینمای خانگی، صدا نقش مکمل تصویر را ایفا می‌کند. کیفیت و تحرک تصاویر، بخش اعظم توجه بیننده را به خود جلب می‌کند، بنابرین شما ممکن است متوجه کاستی های صدا نشده و یا آن را نادیده بگیرید. اما سیستم های تنظیم شده برای موسیقی، تنها با ارائه‌ی کیفیت صدای خوب موفق به مجذوب و سرگرم کردن شما خواهند شد. در نتیجه درستی طنین آهنگ و یکپارچگی اصوات – و یا فقدان اینها – برای شنونده مهم تر و مشهود تر خواهند بود.

البته اکثر سینماهای خانگی دومنظوره هستند: سینمای خانگی و سیستم پخش موسیقی. بنابرین هوشمندانه تر خواهد بود که آگاهانه توازن صدا را به سمت سبک مورد علاقه خود هدایت کنید. من احتمالاً در قبال هر یک ساعت فیلمی که میبینم، 10 ساعت موسیقی گوش می دهم.

قبل از انتخاب اسپیکر و یا تجهیزات سینمای خانگی، نگاه دقیقی به اتاق خود بیاندازید. اگر فضای شما بزرگ است (مثلا حدود 65 متر مربع یا بیشتر) و شما شیفته‌ی حس کردن صدای موسیقی و فیلم در تک تک سلولهای خود هستید، حتماً بسته‌ی کامل با تمام اسپیکرها با قابلیت پشتیبانی از طیف کامل سیگنالها و آمپلی فایر پرقدرت به جای گیرنده تهیه کنید. اگر تماشای فیلم برایتان امری جدی است، باید ابعاد اتاق را نیز در نظر بگیرید.

اگر اتاق شما کوچک است (مثلا حدود 3.5 الی 5.5 متر) و نیازی به حس کردن لرزش ها نمی بینید، یک ساب ووفر کوچک و یک گیرنده‌ی خوب یک و نیم میلیون تومانی برای سینمای خانگی و سیستم صوتی کفایت می کند. ابعاد اتاق و قدرت صدا ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و میبایست درکنار میزان عملکرد سیستم در مقایسه با قیمت، مد نظر قرارگیرند.

اگر شما سینمای خانگی را در درجه‌ی اول برای تماشای فیلم استفاده می‌کنید، هزینه‌ی بیشتری برای اسپیکر مرکزی بهتر، که تن صداها را هماهنگ می کند و همچنین بهترین ساب ووفر ممکن در نظر بگیرید. اگر موسیقی برایتان مهمتر است، بیشتر بودجه‌ی اسپیکر را صرف اسپیکرهای چپ و راست جلو نمایید. و اگر گهگاه فیلمی تماشا می‌کنید و بیشتر موسیقی گوش می دهید، ممکن است ترجیح دهید یک جفت اسپیکر بلند با قابلیت پشتیبانی از طیف کامل سیگنالها خریداری کنید و یک سینمای خانگی استریو بسازید.

بهترین اسپیکر یا گیرنده کدام است؟ سوال خوبی است اما تعداد بسیار زیادی برای بررسی و پیشنهاد وجود دارد. بر اساس 16 سال تجربه‌ به عنوان یک فروشنده‌ی محصولات صوتی، به این نتیجه رسیده‌ام که علاقمندی ها و بودجه‌‌ی مشتری، تعیین می‌کند که چه وسیله‌ای را خریداری کنند.

برای مشاهده مشخصات فنی و قیمت سینمای خانگی به فروشگاه دی جی بانه مراجعه فرمایید

برگرفته شده از سایت CNet.com

نویسنده: استیون گوتنبرگ

مترجم:سمانه عبدی

 

پست های مشابه

کانال تلگرام دی‌جی‌بانه
کانال تلگرام دی‌جی‌بانه

به اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *