کالیبره کردن تلویزیون

کالیبره کردن تلویزیون

یکی از مسائلی که به دنبال کار با وسایل مختلف می‎‌آید کالیبراسیون یا به عبارتی کالیبره یا تنظیم کردن آن وسیله برای افزایش دقت آن است که مهم و ضروری است. اگر وسیله ی مورد نظر تلویزیون باشد که کاری مشکل و گیج کننده می تواند برای کاربر باشد چون مردم معمولی اطلاعات مناسبی در رابطه با نحوه ی تنظیم کنتراست، رنگ و تیزی، شدت رنگ و روشنایی ندارند و اگر دارند آنقدر نیست که بتوانند به خوبی کالیبره کردن را خود انجام دهند و نتیجه ی کار این است که ویدیوها، تصاویر و بازی ها را با کیفیت اصلی خود مشاهده نمی کنند.جنبه‌ی دیگر مسأله این است که فروشندگان شدت رنگ و روشنایی تلویزیون‌ها را طوری تنظیم می‌کنند که شخص تصور کند کیفیت آنها فوق‌العاده است در حالیکه برخی مدل‌ها تنظیمات پیش‌فرض واقعی‌تری دارند و به نظر می‌رسد که کیفیتشان پایین‌تر است. در این مقاله با نحوه ی کالیبره کردن یک تلویزیون آشنا می شویم و مراحل این کار را با هم مرور می کنیم. جهت خرید تلویزیون سامسونگ به قیمت فوق العاده به سایت اصلی مراجعه نمایید.

هدف در اینجا این است که تنظیمات تلویزیون خود را بدون استفاده از نرم افزار یا وسیله ی خاصی و تنها با استفاده اتز چشم غیر مسلح خودمان کالیبره کنیم، البته قبل از آن باید درکی از تنظیمات موجود داشته باشیم.

با ما همراه باشید.

کنتراست یا Contrast

اولین چیزی که باید تنظیم کنید مبحث کنتراست است که عاملی است که بیشترین تاثیر را روی کیفیت تصویر می‎گذارد. کنتراست را اگر بخواهیم به ساده ترین نحو ممکن تعریف کنیم باید بگوییم عبارت است از: نسبت روشنایی روشن‌ترین نقطه‌ی تصویر به تیره‌ترین نقطه‌ی آن. مقدار کنتراست در تلویزیون‌ها و مانیتورها، تعیین‌کننده‌ی شدت روشنایی روشن‌ترین بخش‌های تصویر است.

اما حالا چطور کنتراست تلویزیون خود را تنظیم کنیم؟ باید دقت کنید که اگر کنتراست را خیلی بیش از حد بالا ببرید، برخی جزئیات تصویر مخصوصا در نواحی روشن از بین می رود چرا که روشنایی نقاط مجاور به حدی زیاد می‌شود که تفاوت روشن‌ترین نقاط و نقاط مجاور به وسیله‌ی چشم قابل تشخیص نمی‎باشد.

برای تنظیم هر یک از پارامترها باید یک یا چند تصویر مناسب پیدا کرد. در رابطه با کنتراست بهتر است تصویری انتخاب شود که دارای نقاط روشن در پس زمینه ی روشنی باشد. در نتیجه می توانیم ابرهای سفید آسمان را به عنوان نمونه در نظر بگیریم. کنتراست را از حالت معمولی یا حتی پایین به تدریج افزایش می‌دهیم تا جایی که نقاط روشن تصویر جزئیات خود را از دست بدهند. در این حالت کنتراست کمی زیاد است، کمی به عقب بر‌می‌گردیم و آن را کاهش می‌دهیم تا جزئیات دوباره دیده شوند و این حالت را به عنوان بهترین حالت انتخاب می کنیم. کنتراست کالیبره با این کار می شود و به مرحله ی بعد می ‎رویم. البته قابل به ذکر است بهتر است روی چند تصویر مختلف این عمل تکرار شود تا بهترین نتیجه به دست آید.

روشنایی یا Brightness

در تعریف این فاکتور باید گفت که روشنایی پارامتری است که شدت روشنایی نقاط تیره ی تصویر را تعیین می کند. اگر مقدار آن از حد خاصی بیشتر باشد، رنگ سیاه به خاکستری تبدیل می شود. برای تنظیم آن بهتر است تصویری تیره را انتخاب کنید، به عنوان مثال سکانسی تاریک از یک فیلم اکشن یا ترسناک. روشنایی را کم می کنیم تا همه چیز کاملا تیره شود سپس آن را کم کم زیاد می کنیم تا نقاط واقعا تیره ی تصویر رنگ خود را حفظ کنند.

باید ذکر کرد که تنظیم این پارامتر بسیار مشکل است و باید با دقت زیادی صورت گیرد چون جزییاتی در کار نیست و شما با میزان شدت یک رنگ سر و کار دارید، در نتیجه نحوه ی دید و قدرت چشم شما هم می‎تواند دخیل باشد. از یک تصویر خاص هم ممکن است نتیجه ی مطلوبی نگیریم و پس بهتر است تصاویری انتخاب شود که قالب تیره ای داشته باشند و در بین آن ها قسمت های روشن هم به چشم بخورد. فیلم های سینمایی اغلب به اندازه ی کافی تصاویر تاریک در خود برای این کار دارند.

رنگ یا Color

در این رابطه شدت رنگ را با تن رنگ یا به عبارت دیگر سردی و گرمی آن اشتباه نگیرید. تلویزیون ها به صورت پیش فرض معمولا از عدد 50 برای شدت رنگ استفاده می کنند. اگر این مقدار را کم کنیم، رنگ ها از بین رفته و قالب سیاه و سفید را برای رنگ ها داریم و اگر آن را از حد خاصی زیاد تر کنیم، رنگ طبیعی نارنجی و حتی قرمز می زند.

تنظیم رنگ کار زیاد سختی نباید برای شما باشد، کافی است که یک تصویر مناسب را انتخاب که در این رابطه می تواند چهره ی یک انسان باشد. شدت رنگ را کم و زیاد کنید تا رنگ چهره ی فرد مورد نظر طبیعی به نظر آید.

تن یا گرمی و سردی رنگ، Color Temprature  یا Color Tone

منظور از تن رنگ، گرم یا سرد بودن آن است. به طور معمول از واژه های سرد Cool و گرم یا Warm برای مشخص کردن تن آبی یا قرمز تصویر استفاده می‌شود. وقتی تن تصویر آبی باشد، می‌توان هاله‌‌ای از رنگ آبی را در تمام تصویر مشاهده کرد، وقتی تن رنگ قرمز باشد نیز هاله‌ای قرمز رنگ در تصویر دیده می‌شود. اما توجه کنید که تن رنگ سرد و یا گرم هر دو به نظر خوب می‌رسند، در حالت پیش‌فرض بیشتر تلویزیون‌ها تن رنگ طبیعی یا استاندارد، Natural یا Standard دارند.

برای تنظیم تن رنگ هم از می توانیم از تصویر چهره استفاده کنیم که در حالت عادی چیزی شبیه به نارنجی رنگ است اگر اگر تن رنگ سرد یا استاندارد را اعمال کردید و هاله‌ی مایل به آبی در چهره دیدید، احتمالاً باید گزینه‌ی سوم یعنی تن گرم را انتخاب کنید. توجه کنید که آبی بودن تصویر به خاطر بازتاب نور آبی رنگ محیط نباشد و یا قرمزی بیش از حد چهره به خاطر نور مایل به قرمزی که از محیط تابیده شده نباشد.

تیزی یا Sharpness

تیزی یا Sharpness مشخص کننده ی شدت تیزی لبه های تصویر است که اکثر دستگاه های جدید تمرکز خاصی بر روی این پارامتر دارند، چون اگر تیزی کم شود، تصویر مات و برخی جزئیات مثل چین صورت از بین می‌روند، اگر بیش از حد زیاد شود نیز در کنار لبه‌های تصویر روشنایی غیر عادی دیده می‌شود.

برای تنظیم این فاکتور هم می‎توان از همان چهره ی انسان استفاده کرد، ابتدا تیزی را کم می کنیم تا جزییات چهره از بین ببرد سپس مقدار آن را به تدریج زیاد کرده تا جزییات کم کم نمایان شود و این حالت مقدار بهینه‎ی تیزی می‎تواند باشد.

پست های مشابه

کانال تلگرام دی‌جی‌بانه
کانال تلگرام دی‌جی‌بانه

به اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *