10 نکته قبل از خرید تلویزیون – قسمت 2

10 نکته قبل از خرید تلویزیون – قسمت 2

خرید تلویزیون امروزه یکی از دغدغه های افراد در زندگی است. دنیای تلویزیون ها هر روز در حال تغییر و پیشرفت است و دیگر فقط برای تماشای برنامه های تلویزیونی کاربرد ندارند، در واقع با پیشرفت تکنولوژی و هوشمند شدن تلویزیون ها امکانات مختلفی به آنها اضافه شده که انتخاب یک تلویزیون را کمی پیچیده می کند. در قسمت قبلی مقاله با مفاهیم کلی و معیار های اصلی انتخاب تلویزیون ها آشنا شدیم. امروز قصد داریم این تکنولوژی ها را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. لطفا با ما همراه باشید.
در کنار دستگاه های پروژکتوری، تلویزیون های ال ای دی و اولد دو نوع اصلی و اساسی در بازار هستند. اگر درآمد بالایی نداشته باشید احتمالا تصمیم به خرید تلویزیون ال ای دی خواهید گرفت!

دستگاه های ال ای دی و ال سی دی


خرید تلویزیون
امروزه بیشتر تلویزیون های موجود در بازار ال ای دی ال سی دی LED LCD هستند. تلویزیون های اچ دی و الترا اچ دی از دیود ساطع کننده نور (LED) برای روشن کردن صفحه ی ال سی دی LCD استفاده می کنند و می توانند فوق العاده باریک باشند. بسیاری از این تلویزیون ها می توانند بصورت دینامیکی بخشی از صفحه ی نمایش را روشن و بخش های دیگر را کم نور کنند تا ترکیبی از بخش های تاریک و روشن را در تصاویر نمایش دهند. این قابلیت با نام local dimming و یا Active dimming شناخته می شود. تلویزیون های کاملا ساده ی ال ای دی ال سی دی با سایز 32 اینچ را می توان با 200 دلار خرید، درحالیکه بهترین نوع آن تا 8000 دلار هم قیمت دارند.
بیشتر تلویزیون های ال سی دی از ال ای دی در حاشیه ی نمایشگر های خود استفاده می کنند. مدل های بهتر از این نوع تلویزیون ها می توانند local dimming هم داشته باشند البته نیاز به کمی شعبده بازی دارد یعنی باید نورها را در امتداد لبه ها کمی تغییر داد.
دستگاه های full-array ال ای دی دقیقا پشت صفحه ی نمایشگر خود دیود هایی دارند که در منطقه های شبکه مانند می توانند به صورت تکی تاریک یا روشن شوند. چنین نظمی باعث می شود که نور پس زمینه دقیق تر باشد و با در نظر گرفتن کنتراست، تصاویر با جزئیات بیشتری نمایش داده شوند. نور پس زمینه ی full-array در ابتدا تنها در مدل های رده اول وجود داشت اما با ظاهر شدن تلویزیون الترا اچ دی بیشتر با قیمت کمتر، این قابلیت کم کم در مدل های رده ی متوسط هم در حال رایج شدن است.
یکی دیگر از تکنولوژی های ال سی دی به نام ” نقطه های کوانتمی” در حال رایج شدن است. دلیل آن هم نیاز اچ دی آر برای تولید طیف بیشتر و روشن تری از رنگ ها است. یک ال سی دی که از نقطه های کوانتمی استفاده می کند یک لایه، یا ریل اضافی، از نقطه های غیر کریستال با اندازه های متفاوتی دارد که وقتی نور پس زمینه ی ال ای دی با آنها برخورد می کند روشن می شوند. نتیجه ی این کار هم روشنایی بیشتر و طیف گسترده تری از رنگ ها است.
دقت داشته باشید برخی از برندها از نام های گیج کننده استفاده می کنند. جدیدترین مدل های تلویزیون سامسونگ با نام QLED شناخته می شوند. به یاد داشته باشید این مدل ها در اصل تلویزیون های ال سی دی با نقطه های کوانتمی هستند Quantom dots LCD و نباید آن ها را با تلویزیون های اولد اشتباه گرفت.
thumb_up
 • تنوع زیاد در قیمت، سایز و قابلیت ها
 • برخی مدل های فورکی الترا اچ دی تقریبا ارزان هستند
 • صفحه ها روشنی خوبی دارند که حتی در یک اتاق آفتابی هم به خوبی قابل مشاهده هستند
 • کیفیت تصویر با تکنولوژی full array و نقطه های کوانتمی پیوسته در حال افزایش است
thumb_down
 • برخی مشکلات در نمایش موشن های سریع دیده می شود، مانند مسابقات ورزشی
 • برخی جزئیات سایه نمایش داده نمی شود چون پیکسل ها نمی توانند کاملا تاریک شوند (حتی با full-array)
 • زمانی که از کنار به صفحه نگاه می کنید تصاویر محو می شوند

تلویزیون های اولد OLED


خرید تلویزیون
تلویزیون های او ال ای دی به سبب داشتن چند ناحیه ی نوردهی بهتر از تلویزیون های ال ای دی ال سی دی عمل می کنند. در مورد نور پس زمینه، تلویزیون های اولد از یک لایه ی اصلی ال ای دی استفاده می کنند که در سطح پیکسل ها کنترل شده هستند تا تیره های مطلق و میزان خیره کننده ای از کنتراست بدست بیاید. ( صحنه ی آتش بازی در برابر آسمانی تاریک بهترین اثبات برای تلویزیون های اولد است.)
با توجه به تلویزیون های اولدی که پاناسونیک، فیلیپس و سونی امسال تولید کرده اند، ال جی تنها شرکتی نیست که تلویزیون های اولد را در سایز های بزرگ تولید می کند. بیشتر مدل های جدید رزولوشن فورکی الترا اچ دی دارند ولی برخی از محصولات ارزانتر هم هستند که رزولوشن اچ دی دارند. قیمت خرید تلویزیون های با این مدل بین 2000 دلار برای تلویزیون 55 اینچ اچ دی تا 5000 دلار یا بیشتر برای فورکی الترا اچ دی 65 اینچ متفاوت است.
thumb_up
 • بهترین تلویزیون در کیفیت تصویر بدون هیچ استثنایی
 • رنگ ها واقعا زنده به نظر می رسند
 • رنگ های تیره بهتر، کنتراست بهتر و جزئیات بیشتر در تیرگی ها نسبت به تلویزیون های ال سی دی
 • کیفیت تصویر زمانی که از کنار به آن نگاه می کنید کم نمی شود
thumb_down
 • قیمت های بسیار بالا
 • نقطه ی روشنایی پایین نسبت به برخی از تلویزیون های ال سی دی
 • مطمئن نبودن درباره ی عملکرد صفحه نمایشگر با گذشت زمان

نمایشگرهای منحنی توصیه نمی شود


خرید تلویزیون
یکی از خلاقیت هایی که برای جلب توجه افرادی که قصد خرید تلویزیون دارند ایجاد شد، نمایشگر های منحنی بود. این صفحه های نمایشگر بیشتر برای تلویزیون های اولد و ال سی دی های فورکی استفاده می شود. طبق گفته های سازندگان تلویزیون منحنی هدف از تولید آنها این بوده که تماشاگر بیشتر غرق در تماشا بشود.
تلویزیون های منحنی نه تنها هیچ برتری تکنیکی نسبت به تلویزیون های دیگر ندارند بلکه برخی ضعف های مشخص هم دارند. برای مثال، ظاهر کمی خمیده باعث می شود کیفیت تصاویر کم شود و میزان زاویه ای که می توان از کنار به تلویزیون نگاه کرد کم شود، یعنی بهترین زاویه ی دید تنها برای چند نفری که در روبروی تلویزیون نشسته اند وجود دارد. همچنین مدل های LED کمتر روشنایی یکپارچه ای در تمام نقاط صفحه را دارند.
بعلاوه بعضی از آزمایش کننده ها، مانند Consumer Repports، گفته اند که تماشاگر بدلیل صفحه ی منحنی پس از مدتی تماشا کردن نمایشگر احساس خستگی می کند. از طرف دیگر، برخی افراد که مدتی است این تلویزیون ها را خریده اند گفته اند که بعد از مدتی استفاده از نمایشگر های منحنی تفاوتی را احساس نمی کنند و یا هیچ افت کیفیتی هم مشاهده نمی کنند.
مدل های منحنی گران تر هستند: برای مثال یک مدل فورکی ال سی دی با سایز 65 اینچ 200 دلار گرانتر از یک مدل مسطح تقریبا هم رده است. سامسونگ و ال جی دو کمپانی هستند که از صفحه نمایشگر های منحنی حمایت می کنند اما سایر شرکت ها از تولید آنها اجتناب می کنند.
حرف آخر : تلویزیون های منحنی و خمیده تلویزیون های مد شده و گران هستند که خرید آنها تنها خرج اضافی است. این تلویزیون ها هیچ برتری خاصی در کیفیت تصویر ندارند. همچنین بیشتر شرکت ها درحال متوقف کردن تولید این نوع از تلویزیون ها هستند.

بیشتر تلویزیون ها در حال حاضر هوشمند هستند


10 نکته ای که قبل از خرید تلویزیون باید بدانید
تعداد زیادی از تلویزیون ها به صورت پیش فرض قابلیت Wi-Fi را در خود دارند تا بتوانند ار طریق آن برای استفاده از برخی سرویس ها به اینترنت وصل شوند. برای مثال استفاده از نتفلیکس برای پخش زنده ویدئو، اجرای برنامه ای خاص و تماشای محتوای آن، دانلود فیلم های مورد نظر، بازی کردن و حتی ارسال مطلب در فیسبوک تنها برخی از این سرویس ها هستند که نیاز به اینترنت دارند.
رابط کاربری آنها در حال بهتر شدن است.شرکت های Vizio، LG و اکنون Samsung از یک ردیف آیکون در پایین صفحه استفاده می کنند که واقعا کاربردی است. شرکت Roku رابط کاربری مستقیم معروف خود را در تلویزیون های ارزان قیمت در برند های Hisesnse، Insignia و TCL ارائه می کند. گوگل هم پلتفرم اندروید تی وی خود را درتلویزیون های شرکت های Sony و LeEco ارائه می کند. اگر چه بیشتر تلویزیون ها سرویس های اصلی مانند Pandora ،Hulu و Netflix را دارند اما باز هم قبل از خرید تلویزیون دقت کنید که تمام امکاناتی که شما نیاز دارید را داشته باشند.
در گذشته می توانستید یک تلویزیون ارزان قیمت و معمولی را بخرید و با استفاده از Roku Streaming Stick که 50 دلار قیمت داشت یک تلویزیون اسمارت برای خود فراهم کنید. اما امروزه گرفتن تلویزیونی که هوشمند نباشد سخت است، حتی اگر به دنبال یک مدل کوچک و ارزان قیمت باشید.
حرف آخر : هوشمند بودن تلویزیون در حال تبدیل شدن به یکی از ویژگی های اصلی هر تلویزیونی است، بنابراین فاکتوری نیست که بخواهد در خرید تلویزیون برای شما تاثیری داشته باشد.

به عدد های نسبت کنتراست اعتماد نکنید


10 نکته ای که قبل از خرید تلویزیون باید بدانید
نسبت کنتراست محدوده ی سطح های مختلف روشنایی که نمایشگر می تواند نشان دهد را توصیف می کند. کنتراست های بیشتر تاریکی های دقیق تر و تصاویر بهتری را نشان می دهند و به همین دلیل جزئیات بیشتری را هم در بردارند. البته شیوه ای که تولیدکنندگان چنین ویژگی را اندازه می گیرند بسیار متفاوت است. در واقع این ویژگی اعتبار چندانی ندارد و نمی توان در خرید تلویزیون زیاد به آن دقت کرد، اگر فروشنده خواست در حین فروش روی این ویژگی تاکید کند از یک جای دیگر خرید کنید.
ما از یک شیوه ی یکسان برای تست کردن نسبت کنتراست همه ی تلویزیون هایی که تست می کنیم استفاده کرده ایم، بنابراین می توانیم با اطمینان بگوییم که آنها به خوبی با یکدیگر مقایسه شده اند. با این وجود بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که خودتان ببینید که چگونه یک تلویزیون جزئیات سایه ها را نشان می دهد. بهتر است از یک فیلم که صحنه های تاریک دارد، مانند هری پاتر، استفاده کنید. روشنایی، وضوح تصویر و سایر تنظیمات تصویر را قبل از انتخاب نهایی امتحان کنید.( تذکر: افکت “فیلم” یا “سینما” را در تلویزیون انتخاب کنید.)
حرف آخر : مشخصاتی که تولید کننده ها برای میزان کنتراست تلویزیون اعلام می کنند را نادیده بگیرد چرا که نمی توانید سایر برند ها را با آن مقایسه کنید.

یک باند صدا خریداری کنید


10 نکته ای که قبل از خرید تلویزیون باید بدانید
برای خرید تلویزیون باید به کیفیت صدا هم دقت کنید. حتی گران ترین تلویزیون های HDTV یک نقطه ضعف به نام صدای ضعیف دارند. یکی از عوارض داشتن طراحی های باریک و ظریفِ پنل های صاف این است که جایی برای اسپیکرهای بزرگ وجود ندارد که صدای زیاد و کاملا با کیفیت تولید کنند. بنابراین شما 3 انتخاب دارید: از هدفون استفاده کنید (که شما را غیر اجتماعی نشان می دهد)، از سیستم صوتی همه جانبه استفاده کنید (قرار گرفتن اسپیکرهای متعدد در اطراف بیننده)، و یا از باند های صدا استفاده کنید.
باندهای صدا قیمت 300 دلار یا کمتری دارند و می توانند تجربه ی سینمایی شما را خیلی بهتر کنند و همچنین در چند دقیقه می توان آنها را نصب کرد. باند های جدید به اندازه ی کافی کوچک هستند که بدون اینکه مزاحمتی برای قسمت پایینی نمایشگر ایجاد کنند زیر پایه ی تلویزیون قرار بگیرند. بیشتر آن ها را می توان زیر یک تلویزیون نصب شده قرار داد یا روی دیوار هم نصب کرد. بعضی از شرکت ها باکس یا پایه ی صدایی را هم ارائه می کنند که می توان زیر تلویزیون قرار داد.
حرف آخر : برای تماشای فیلم ها و مسابقات ورزشی استفاده از باند صدا مفید خواهد بود.
امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را کرده باشید و بتوانید به شما در انتخاب تلویزیون مناسب کمک کند. در صورتی که تمایل به خرید تلویزیون دارید میتوانید از بخش فروشگاهی سایت دی جی بانه قیمت تلویزیون در بانه را مشاهده نموده و مراحل خرید را طی نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص خرید میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پست های مشابه

کانال تلگرام دی‌جی‌بانه
کانال تلگرام دی‌جی‌بانه

به اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *