راهنمای خرید تلویزیون در سال 2015

راهنمای خرید تلویزیون در سال 2015

خرید یک تلویزیون جدید میتواند تجربه ی طاقت فرسایی باشد. سردرگمی، حتی خریداران محتاط را به ستوه می آورد و تولیدکنندگان، فروشنده ها و منابع بیشمار اینترتی با تبلیغ ویژگی های بیشتر، تکنولوژی جدیدتر و افزونه های مختلف، به این بلاتکلیفی دامن می زنند.

امیدوارم این راهنما که در سال 2002 آن را ایجاد و در طی این مدت بارها به روز کرده ام، با ارائه بدون تعصب اطلاعات، شما را یاری کند تا بر این سردرگمی غلبه کرده و تلویزیون جدیدی انتخاب نمایید. این متن به تمام سوال های شما پاسخ نخواهد داد و به شما نخواهد گفت که تلویزیون مناسب شما کدام است. اما امیدواریم اطلاعات اولیه ی مورد نیاز برای یک خرید مطمئن را برای شما فرهم آورد.

اگر هم میخواهید که درگیر جزئیات نشوید و سریعا یک تلویزیون خوب بخرید، پیشنهاد من برای سال 2015 ،سری UB و UF شرکت LG است که کیفیت تصویر خیلی خوبی نسبت به قیمت شان دارند و تمام نیازهای بیننده را برآورده می کنند.

 

سه قانون خرید تلویزیون

  ۱- توضیحات روی بروشور، کیفیت تصویر را تعیین نمی کند

به عنوان یک قانون اصلی، مهم ترین هدف بروشورهای تبلیغاتی، بمباران شما با انبوهی از اعداد گیج کننده است تا ترغیب به خرید گران ترین مدل شوید. وزن، ابعاد و تعداد خروجی و ورودی های تلویزیون، تنها اعداد مفیدی هستند که به کار شما می آیند.

“کنتراست تصویر” (نسبت روشنی و تیرگی) یک عدد کاملا بی معنی است. نرخ نوسازی تصاویر (refresh rate) یعنی تعداد تصویری که تلویزیون در هر ثانیه نمایش می دهد (120، 240 و 600 هرتز) بسیار پیچیده و غیر قابل تشخیص است. همچنین سایر اعداد مربوط به تکنولوژی وضوح تصویر شامل ” TruMotion”، ” MotionFlow” ،” SPS” و … فقط جنبه ی تبلیغاتی دارند. تفاوت زاویه دید LCD و LED backlit LCD TV و همچنین برتری تصویر LED نسبت به LCD ساختگی است و تمام کابل های HDMI مثل هم هستند!

ما به شما توصیه می کنیم به جای تکیه بر اطلاعات بروشور ها برای انتخاب تلویزیونی با کارایی بیشتر، صرفاً آنها را نادیده بگیرید. ممکن است بروشورها هنگام تشخیص امکانات تلویزیون مثل هوشمند بودن یا ریموت کنترل پیشرفته داشتن به شما کمک کنند، اما در مورد کیفیت تصویر، بی فایده و یا حتی گمراه کننده هستند.

Myths_Opener

  ۲- تلویزیون بزرگتر واقعاً بهتر است!

من برای اتاق خواب تلویزیون حداقل 32 اینچ و برای سالن پذیرایی 50 اینچ و حتی 60 اینچ و بزرگتر را پیشنهاد می کنم. این ابعاد ممکن است خیلی بزرگ به نظر آیند مخصوصاً اگر میخواهید تلویزیون فعلی خود را عوض کنید (سایز تلویزیون های لامپی قدیمی حداکثر 36 اینچ است) اما باور کنید تماشای تلویزیون بزرگ تجربه ی فوق العاده ایست.

در واقع، در مقایسه با قابلیت هایی مثل رزولوشن 4K، هوشمند بودن، سرعت نوسازی بالاتر تصاویر و … صرف هزینه برای سایز بزرگتر، بهترین استفاده ای است که از پول خود کرده اید. یکی از رایج ترین نارضایتی هایی که پس از خرید تلویزیون در افراد مختلف دیده ام ، پشیمانی از نخریدن تلویزیون بزرگتر است.

و اما حداکثر سایز، به بودجه، سلیقه و فضای مورد نظر شما بستگی دارد. اگر قصد خرید تلویزیون برای دکوراسیون فعلی خود دارید و چهارچوب نه چندان بزرگی برای قراردادن دستگاه جدید موجود است ، فراموش نکنید که حداقل یک اینچ فاصله تا چهار لبه ی محل تلویزیون برای تهویه در نظر بگیرید. شاید هم بتوانید دکوراسیون قدیمی را دور انداخته و تلویزیون بزرگتری انتخاب کنید.

Sharp_80inchTV_35029961_16 

۳- تلویزیون های 4K به آینده تعلق دارند، نه امروز

اگر در یک سال اخیر به خرید تلویزیون رفته اید، احتمالاً سر دو راهی انتخاب بین “4K ” و “غیر 4K ” قرار گرفته اید.

تلویزیون هایی با رزولوشن 4K که به UHD (Ultra High Definition) نیز معروف هستند، دارای چهار برابر پیکسل در مقایسه با رزولشن استاندارد 1080p میباشند که پیشرفت بزرگی به نظر می آید. اما در حقیقت تشخیص تفاوت وضوح بین 4K و 1080p بسیار مشکل است. به زبان ساده این پیکسل ها آنقدر کوچک هستند که مزیت قابل تشخیصی به وجود نخواهند آورد، مگر اینکه در فاصله ی خیلی نزدیک به یک تلویزیون خیلی بزرگ بنشینید.

از طرف دیگر، تولید تلویزیون 4K برای سازندگان نسبتاً ساده است و قیمت آن به سرعت پایین خواهد آمد. ظرف چند سال آینده، اکثر تلویزیون ها بخصوص سایزهای بزرگتر، رزولوشن 4K خواهند داشت و رزولوشن 1080p به سرنوشت 720p و تلویزیون های SD دچار خواهد شد. با این حال تلویزیون 1080p به این زودی منسوخ نخواهد شد.

در حال حاضر اکثر تلویزیون های خوب بر حسب اتفاق 4K هم هستند. و این به دلیل رزولشن بالای شان نیست. بلکه سازندگان، برترین قابلیت های کیفیت تصویر را در دستگاههای 4K خود قرارداده اند. بنابرین اگر به دنبال یک تلویزیون گران قیمت هستید، به احتمال زیاد یک مدل 4K خواهید خرید.

از سوی دیگر، اگر تلویزیونی با ارزش خرید بالا و بهترین کیفیت تصویر نسبت به قیمت می خواهید، یک تلویزیون 1080p هنوز بهترین انتخاب شماست. شاید این پیشنهاد پس از بررسی و امتحان دستگاههای جدیدتر و پایین آمدن قیمت 4K تغییر کند، اما تا آن زمان به قوت خود باقیست.

تصویر سمت چپ (4K) و تصویر سمت راست فول اچ دی

تصویر سمت چپ (4K) و تصویر سمت راست فول اچ دی

کیفیت تصویر

از نظر من رسیدن به “بهترین کیفیت تصویر نسبت به قیمت” هدف نهایی بررسی های پیش از خرید است. خریداران این نکته را به عنوان مهم ترین عامل در شکل گیری تصمیم شان در انتخاب تلویزیون عنوان می کنند. اگر کیفیت تصویر اولویت مهمی برای شما نیست، بهتر است فهرستی بر مبنای قیمت و سایز صفحه نمایش مورد نظرتان تهیه و سپس از برند مورد اعتمادتان پایین ترین قیمت را انتخاب کنید و تمام. حداقل حالا میتوانید از بخش بعدی این مقاله چشم پوشی کنید.

متاسفانه قضاوت در مورد کیفیت تصویر قبل از اینکه تلویزیون را خریداری کرده و به خانه ببرید کار بسیار سختی است. فاکتورهای متعددی در این امر دخیل هستند. عواملی چون کیفیت تصویر مبداء، نور اتاق و تنظیمات تصویر نیز بر پتانسیل واقعی تلویزیون موثر است.

در مقالات CNET ما این عوامل را کنترل نموده تا شرایط مناسبی برای مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون های مختلف فراهم آوریم. حتی پس از این نظارت ها و تنظیم تلویزیون ها طبق یک استاندارد، تفاوت های قابل توجهی در کیفیت مدل های مختلف دیده میشود. من به شخصه با این جمله که “تمام تلویزیون های HD مثل هم هستند” به شدت مخالفم.

اکنون، پس از 10 سال بررسی تلویزیون های HD ،می توانم قواعدی کلی در زمینه کیفیت تصویر ارائه دهم:

 • تصویری خوب است که بدون اصلاح رنگ، وضوح و …، بیشترین شباهت ممکن را به کیفیت تصویر مبداء داشته باشد.
 • در حال حاضر تلویزیون های OLED، بهترین کیفیت تصویر را دارا هستند. در صورت تمایل به صرف هزینه‌ی کمتر، و با توجه به اینکه پلاسما از رده خارج شده، میتوان تلویزیون LED LCD را جایگزین آن کرد.
 • تلویزیون های LED LCD با قابلیت local dimming یا تاریکی موضعی، عملکرد بهتری نسبت به مدل های فاقد این تکنولوژی دارند.
 • عدم یکنواختی تراکم روشنی و تیرگی در صفحه‌ی نمایش یک نقص برای LCD به شمار می آید، اما تعدادی از این مدل ها بسیار بهتر از بقیه هستند.
 • قابلیت تولید رنگ سیاه کامل و به عبارت دیگر کنتراست بالا، مهم ترین مشخصه‌ی یک تصویر خوب است.
 • میزان شدت و دقت رنگ که مستقیماً از کنتراست و مقدار تیرگی رنگ سیاه تاثیر می پذیرد، دومین مشخصه‌ی مهم تصویر خوب است.
 • صفحه نمایش مات مناسب ترین گزینه برای مکان های پرنور است، حال آنکه صفحه نمایش براق رنگ سیاه تیره تری ارائه می دهد.
 • عوامل دیگری مثل رزولوشن، نرخ نوسازی سازی تصاویر (120هرتز، 240 هرتز و …) حداکثر روشنایی تصویر و رزولوشن صفحه نمایش (4K‌ یا 1080p) در درجات بعدی اهمیت قرار دارند.
 • اغلب مردم متوجه نیستند که با تنظیم (soap opera effect) در حال تماشای تلویوزیون هستند و اگر این گزینه را غیر فعال کنند تصویر با کیفیت تری را مشاهده خواهند کرد.
 • کیفیت تصویر یک تلویزیون خوب با تنظیمات نادرست، اغلب خیلی بدتر از تصویر یک تلویزیون بد با تنظیمات درست است.

البته اینها صرفاً موارد کلی هستند و تلویزیون هایی که این نکات را نقض کنند فراوانند. مثلا بسیاری از LED LCD ها یکنواختی تصویر فوق العاده ای دارند و یا مدل هایی با تکنولوژی تاریکی موضعی (local dimming) ممکن است تصویر بدتری از مدل های بدون این قابلیت داشته باشند. عدم دقیق بودن رنگها درصورتی که شدت رنگ درست باشد بیشتر به چشم خواهد آمد و تلویزیون هایی با رنگ سیاه تیره تر ممکن است تصویر کلی بدتری از تلویزیون هایی با رنگ سیاه روشن تر به نمایش گذارند.

بطور کل، موضوع کیفیت تصویر پیچیده تر از آن است که فقط با شمردن پیکسل ها و خواندن بروشورها به آن پی برد. مطمئن ترین روش مطالعه‌ی مقالات اینترنتی و سایت های معتبر  است. شاید هم شانس دیدن از نزدیک یک تلویزیون خوب و شنیدن دلیل خوب بودن آن را پیدا کنید.

 

سایر امکانات تلویزیون

قبل از هر چیزی باید بگویم که من شخصاً این امکانات اضافه را ضروری و یا حتی مهم نمیدانم. از طرفی هم اغلب تلویزیون های با کیفیت تصویر بالا، دارای این امکانات هستند و نهایتاً شما هزینه‌ی آنها را پرداخت خواهید کرد. پس بهتر است در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشید.

 

تلویزیون هوشمند

از آنجایی که میتوان با اتصال استیک های مختلف از جمله Apple TV، Amazon Fire TV ، Roku 3 ، بلوری و کنسولهای بازی، هر تلویزیونی را هوشمند کرد، عملاً سایر اپلیکیشن های تلویزیون شما بی مصرف خواهند بود. بنابرین من توصیه می کنم بین دو مدل با شرایط مشابه، مدل غیر هوشمند را انتخاب کنید که از نظر مالی نیز به صرفه تر خواهد بود. با این وجود، دو تلویزیون تا این حد مشابه به راحتی پیدا نمی شود و احتمال این که تلویزیون بعدی شما هوشمند باشد زیاد است.

tcl-roku-tv-screenshots22

 

تلویزیون منحنی

همان طور که در مقاله قبلی ام درباره اولین تلویزیون منحنی LCD عنوان کرده ام، این تلویزیون ها فقط جنبه ی تبلیغاتی دارند و انحنای آنها نه تنها کیفیت تصویر را افزایش نداده بلکه از آن کاسته است و انتخاب آنها بیشتر بر اساس زیبایی ظاهری است تا کارایی. به هر صورت من فکر نمی کنم که ارزش هزینه‌ی گزافی را که بابت آن میپردازید، داشته باشند.

samsung-un65hu9000-product-photos18

 

تلویزیون سه بعدی

تمام تلویزیون های سه بعدی، تصویر دو بعدی را نیز به خوبی نمایش می دهند. بنابرین ما این قابلیت را به عنوان یکی از امکانات افزوده‌ در نظر میگیریم و نه یک نوع متفاوت تلویزیون. وجود این قابلیت کاملاً غیر ضروری است و حتی تولیدکنندگان دیگر علاقه ای به مطرح کردن این موضوع ندارند، تعداد دیگری هم مثل شرکت ویزیو تولید آن را کاملاً متوقف کرده اند. کمبود محتوای 3D مهم ترین دلیل این امر است. بسیاری از افرادی که تلویزیون سه بعدی دارند به ندرت از این قابلیت استفاده می کنند.

 

ریموت کنترل

اگر قصد ندارید که از ریموت کنترل های چند منظوره که همزمان اکثر برندها را شناسایی می کنند (universal remotes) استفاده کنید، به کنترل تلویزیون خود توجه کنید. خیلی راحت تر است اگر بتوان با اشعه اینفرارد آن سایر دستگاهها را نیز کنترل کرد. من به شخصه ترجیح میدهم تلویزیون ها کنترلی داشته باشند با سایز متوسط و دگمه هایی با فاصله مناسب و نور پس زمینه. مدل های تجملاتی تر با صفحه لمسی و قابلیت تشخیص حرکت نیز خوب هستند، اما یک کنترل چند منظوره‌ی خوب تقریباً همیشه کارایی بهتری دارد و احتمالاً کنترل اصلی تلویزیون شما، هر قدر هم که تجملاتی و فانتزی باشد، در گوشه ی کشو به فراموشی سپرده خواهد شد.

samsung-un55h6400-product-photos12

 

اتصالات

این موضوع اخیراً بسیار ساده شده چرا که انواع ورودی ها به یک نوع HDMI خلاصه شده اند. فقط کافیست تعداد دستگاههایی را که قرار است به تلویزیون وصل کنید بشمرید و اطمینان حاصل کنید که تلویزیون مورد نظرتان حداقل به همین تعداد ( یا یک یا دو ورودی اضافی برای استفاده در آینده) پورت HDMI دارد. ورودی USB و کارت SD نیز برای نمایش عکس مفید خواهند بود. تنها موردی که ممکن است شما را نگران کند پورت آنالوگ است، آن هم تنها در صورتی که دستگاههای قدیمی در منزل دارید. مثلا کنسول بازی نینتندو دارای پورت HDMI نیست.

داشتن ورودی های HDMI 2.0 ، HDCP 2.2 و HEVC decoding برای تلویزیون 4K ضروری است، با این حال فقط مدل های جدیدتر 4K مجهز به این ورودی ها هستند.

 

طراحی باریک

خوب یا بد، تلویزیون بخشی از مبلمان منزل است و صفحات نمایش بزرگ حتی اگر خاموش هم باشند فضای اطراف را تحت الشعاع قرار میدهند. از این رو تولید کنندگان تلاش کرده اند تا محصولات باریکتری ارائه دهند که با فضای اتاق هماهنگی بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال قاب برخی از مدل ها آنقدر باریک است که چیزی جز تصویر به چشم نمی آید، و وقتی از کنار دیده شوند و یا روی دیوار نصب گردند، همان قاب باریک هم از نظر ناپدید می شود. متاسفانه این باریکی در تلویزیون های LED backlit LCD منجر به عدم یکنواختی تصویر می گردد.

LG_LM9600_35123202_01

 

سوالات متداول

در صورتی که این مقاله موضوع مورد نظر شما را پوشش نداده، تعدادی از سوالهای رایج خریداران تلویزیون را در ادامه آورده ام :

 

بهترین تلویزیون برای بازی کدام است؟ برای مسابقات ورزشی چطور؟

سوال حساسی است! به نظر من بهترین تلویزیون برای تماشای تقریباً هر چیزی، تلویزیونی است با عالی ترین کیفیت رنگ، تیره ترین رنگ سیاه، و رعایت سایر استانداردهای موجود ( و صد البته بزرگترین سایز صفحه نمایش). وضوح تصویر در برنامه های ورزشی مسئله‌ی چندان مهمی نیست چرا که تصاویر تار این برنماه ها اغلب به دلیل کیفیت پایین تصویر مبداء ایجاد شده و معمولا کندی تصاویر با فعال کردن گزینه‌ی “حالت بازی” برطرف می گردد.

TyGamingTest01

 

برای تنظیم تصویر چه باید کرد؟ آیا باید از متخصصین این کار کمک گرفت؟

انجام صحیح تنظیمات برای دریافت بالاترین کیفیت تصویر بسیار حائز اهمیت است. برای جلوگیری از سردرگمی می توانید مقالاتی را که قبلا درباره اصول تنظیم تصویر و تنظیمات تلویزیون HD منتشر کرده ام مطالعه کنید.

 

چه تجهیزاتی جانبی باید تهیه کرد؟

همانطور که قبلا هم گفته ام تمام کابل های HDMI از نظر کیفیت و کارایی مثل هم هستند. استفاده از یک کنترل چند منظوره راحتی کار با دستگاههای مختلف را دوچندان میکند پس توصیه می کنم که یکی تهیه کنید.

origin-pc-millennium-201406

 

آیا میتوانم از تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر استفاده کنم؟

بله ، و حتما به خوبی کار خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر این نکات را مطالعه کنید.

 

تلویزیون جدید من چقدر عمر خواهد کرد؟

به طور خلاصه میتوان گفت که “قطعاً برای مدتی طولانی عمر خواهد کرد”. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

 

چرا دیگر اشاره ای به تلویزیون های پلاسما و rear- projection نمیشود؟

تلویزیون های rear-projection دیگر به فروش نمی رسند و آخرین پلاسما ها در سال 2014 تولید شدند.

 

تلویزیون های front-projector‌ چطور؟

برخلاف مدل های قدیمی rear-projection ، به نظر من مدل front-projector بسیار جالب هستند و ما دوباره شروع به نقد و بررسی این مدل ها کرده ایم.

 

تکنولوژی های جدیدتر مثل OLED، SUHD، Quantum Dots، HDR و غیره چطور هستند؟

این مدلها نسبتاً گرانترند، ولی با این حال کارایی بعضی هایشان از بقیه بهتر است.

OLED تکنولوژی مناسب صفحات نمایش بزرگتر است، که ارائه‌ی با کیفیت ترین تصویر و باریک ترین پنل ها را ممکن می سازد. این مدل ها در حال حاضر قیمت بالایی دارند.

SUHD تلویزیون های جدید سامسونگ در سال 2015 هستند که از تکنولوژی Quantum Dots‌ بهره میبرند. قرار است که این تلویزیون ها کیفیتی فراتر از OLED‌ داشته باشند.

 

تشکر بخاطر وقتی که بابت خوندن این مقاله صرف کردین

تشکر بخاطر وقتی که بابت خوندن این مقاله صرف کردین

برگرفته شده از سایت CNet.com

نویسنده: دیوید کاتزمایر

مترجم:سمانه عبدی

پست های مشابه

کانال تلگرام دی‌جی‌بانه
کانال تلگرام دی‌جی‌بانه

به اشتراک گذاری

دیدگاه‌ها درباره «راهنمای خرید تلویزیون در سال 2015»

 1. بسیار بسیار از شما بابت این همه اطلاعات تشکر می کنم لطفا اگر مقالات دیگری را هم در این موارد و خصوصا suhd می توانید در دسترس قرار دهید سپاسگزار شما خواهم بود به ایمیلم ارسال نمایید.

 2. باسلام
  لطفا توضیح بیشتر بدهید که چرا ایشان تلویزیون ها ub ال جی رو ترجیح میدهند؟

 3. چه مقاله مفید و خوبی!!!!!!!!
  متشکرم
  اگه بتونید کلید واژه هاش رو در گوگل ثبت کنید تا در گوگل به سرعت سرچ بشه خیلی خوبه

 4. با سلام از اطلاعاتی که در ای مقاله خواندم خیلی تجربه برای خرید یک تلوزیون جدید وبه روز کسب کردم متشکرم دیجی بانه

 5. خیلی اطلاعات مفیدی بود مخصوصا برای من که میخوام ان شالله در روزهای آینده تلویزیون بخرم

 6. سلام
  یک سوال من اگه بخوام تلویزیون بخرم 42 اینچ و ال جی باشه و الی ای دی سه بعدی باشه چقدر باید پول بدم خوبه و منطقیه

 7. سلام
  ممنونم از اطلاعاتتون
  ببخشید من رفتم به ادرس سایتی که دادید ولی کلا انگلیسی بود .
  میشه فارسی این مقاله کاملتون رو برام بفرستید .
  خیلی ممنون

 8. ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیارمون گذاشتید فقط سوالی دارم اگر امکان داره کمکم کنید تی وی یا مانیتوری که هم سایزش پایین باشه چون فقط برای گیم توی اتاق میخوام از پایین منظورم 27 تا 37 اینچ 4k باشه 3d باشه 144 هرتز به بالا کنتراست و رنگ مشکی خوبی تولید کنه چه مدلهایی هست چون تو تمام سایتای ایرانی همشون ناقصن هیچ سایتی نیست که کل lcd هارو کامل داشته باشه که به نتیجه ای برسم

 9. سمانه خانم بسیار ممنون از ترجمه ی و انتشار شما. بهره بردیم.

 10. عالیییییییی بود

 11. وافعا حرف نداشت.
  ممنون بابت زحمت بی نظیری که کشیدی.
  موفق و موید باشی

 12. پاسخ
  حفاظ شاخ گوزنی

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 13. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 14. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 15. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست
  اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم

 16. سلام.ممنون بابت مطالب و وبسایت زیبایی که دارید

 17. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت مفید

 18. پاسخ
  خرید بک لینک

  سلام مرسی به خاطر مطلب خوبتون

 19. پاسخ
  خرید اسکیت بچگانه

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت
  به این خوبی سپاسگزارم

 20. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 21. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 22. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 23. پاسخ
  تبلیغات در اینستاگرام

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *